بازگشت به صفحه اصلی

درباره آزمایشگاه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بقراط از سال 1350 تاسیس و هم اکنون به عنوان یکی از آزمایشگاه های مرجع ایران در فضایی بالغ بر 2500 متر مربع در شهر تهران مشغول به فعالیت و خدمات رسانی می باشد.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بقراط در سال 1350 توسط مرحوم استاد دکتر حسین سعادت زاده استاد بخش ایمنولوژی و سرولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در خیابان شاهپور سابق (وحدت اسلامی فعلی) تاسیس و در سال 1360 به  شرق تهران، انتهای خیابان پیروزی منتقل گردید. در این سال مسئولیت و اداره آزمایشگاه به عهده 3 نفر از شاگردان آن مرحوم به نام های ، دکتر محمد رضا منافی، دکتر محمد تقی حقی آشتیانی و دکتر محمد علی بهار واگذار گردید.

ما درمسیری گام نهاده ایم بی پایان , چرا که کیفیت , تعهد و اخلاق را انتهایی نیست . تامین و ارتقاء پدیده  سلامت , محصول خدمات ماست و برانیم تا در آینده ایی نه چندان دور بهترین، بزرگ ترین، متنوع ترین، دقیق ترین، صحیح ترین و معتمدترین آزمایشگاه تشخیص طبی شهرمان ( تهران ) باشیم ; به گونه ای که رد پای تلاشهای ما در جای جای شهری سالم , به یادگار حک شود.

حکیم بقراط به عنوان پدر علم طب نخستین کسی بود که پزشکی را از خرافات جدا کرد. بقراط اعلام کرد که هر بیماری یک علت طبیعی دارد و اگر علت را بیابید می توانید آن را درمان کنید. بقراط می گفت با مشاهده نشانه های یک بیماری و در نظر گرفتن شدت آن پزشک می تواند چشم انداز این بیماری را برای یک بیمار خاص با مقایسه آن با مراحل طبیعی همان بیماری پیش بینی کند. بقراط بر اساس چنین اندیشه های منطقی یک مدرسه طب را بنیان نهاد. عقیده پزشکی دیگری که بقراط قبول داشت آن بود که روش درمان یک بیمار ممکن است برای بیمار دیگر موثر نباشد و از درمانهای ساده مانند یک رژیم غذایی سالم استراحت زیاد و محیط تمیز استفاده کنند. او می گفت زمانی که پزشکان نمی توانند بیماری را درمان کنند طبیعت اغلب این کار را می کند.

سوگندنامه بقراط


“من به خدا سوگند یاد می کنم و او را گواه خویش می سازم که تا آنجا که بتوانم و آگاه باشم , بدین سوگند نامه وفادار مانم .
استاد خویش را در این فن با پدر برابر شمارم ; وی را در هستی خویش شریک سازم ; هرگاه که به مال نیازش افتد , هرچه دارم با او در میان گذارم ;فرزندان وی را برادران خود بدانم ; و اگر کسب این هنر را خواستار شدند , بی مزد و بدون عقد پیمان , به تعلیمشان همت گمارم . سوگند یاد می کنم که دانسته ها , آموخته ها , و اندرزهای خویش را از فرزندان خود , فرزندان استاد خود و شاگردان سوگند خورده دریغ ندارم ; اما کسان دیگر را از این علم چیزی نیاموزم . تا آنجا که بتوانم و آگاه باشم دردهای بیماران را درمان خواهم کرد ,و هیچگاه دانش خود را به کارهای زشت و زیانبخش نخواهم گماشت ; اگر از من بخواهند که کسی را زهر دهم, هرگز چنان نخواهم کرد و این را جایز نخواهم دانست . داروی سقط جنین به زنان نخواهم داد ; و پیشه و زندگی خود را پاک ومقدس خواهم داشت .هرگز چاقوبکار نخواهم برد, حتی اگر کسی را گرفتار سنگ مثانه بینم ; این کار را بر عهده جراحان حاذق و چیره دست خواهم گذارد . به هر خانه ای که قدم گذارم , قصد م علاج درد بیماران خواهد بود. هیچگاه کسی را بعمد زیان و آسیب نخواهم رساند; از بدن مردان و زنان , آزادگان و بندگان ناحق سود نخواهم جست . هرگاه طی معالجات خود یا در ضمن روابطی که با دیگران دارم , بر نکته ای آگاه شوم که پنهان داشتن آن واجب باشد, هرگز آنرا فاش نخواهم کرد, این گونه نکات را از رازهای مقدس خواهم شمرد.
اینک اگر باین سوگند نامه وفادار مانم و پیمان خویش را نشکنم , شایسته آن توانم بود که جاودانه در بین مردم , به هنر و زندگی خود , شهرت و نیکنامی بدست آرم ; و اگر نقض عهد کنم , خلاف آن بر من رواباد.
همچنین بقراط می گوید:
“ای پزشک به شما توصیه می کنم که بر مریضان سخت نگیرید, و استطاعت آنان را در نظر داشته باشید .
گاهی بدون اجر و مزد نیز خدمتی انجام دهید. و اگر غریب تنگدستی را محتاج خود دیدید, به یاریش بکوشید.
زیرا: هر جا که عشق به انسان باشد, عشق به حرفه نیز هست.”

بیشتر درباره آزمایشگاه بقراط بدانید...

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بقراط در خیابان پیروزی،نیروی هوایی واقع شده و دارای 5 طبقه و مساحتی حدود 2500 متر مربع می باشد. دارای بخش های معمول آزمایشگاه و بخش های تخصصی متعددی می باشد شامل: بخش پذیرش و جوابدهی، نمونه گیری، جداسازی نمونه، ارسالی، بیوشیمی خون و ادرار، انگل شناسی، هورمون، خون شناسی، انعقاد، ایمونولوژی، الکتروفورز، میکرب شناسی روتین و سل، قارچ شناسی، ویروس شناسی، سم شناسی و HPLC ، پاتولوژی و سیتولوژی، ژنتیک،تشخیص مولکولی عوامل عفونی و کووید 19، HLA و پیوند اعضاء، فلوسیتومتری، اداری، مالی، خدماتی و تضمین کیفیت می باشد.

پزشکان آزمایشگاه پاتوبیولوژی بقراط

دکتر محمد تقی حقی آشتیانی

آقاي دكتر محمدتقي حقي آشتياني در سال 1326 در شهرستان آشتيان متولد شد. ايشان تحصيلات ابتدايي را در دبستان صابر در سال 1333 و تحصيلات متوسطه را در دبيرستان اميركبير آغاز نمود و در سال 1345 موفق به اخذ مدرك ديپلم گرديد. تحصيلات عالي خود را در سال 1345 در رشته داروسازي دانشگاه تهران آغاز كرد و در سال 1351 فارغ التحصيل شد و سپس تحصيلات خود در رشته پزشكي را در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشكي ايران آغاز نمود و در سال 1365 فارغ‌التحصيل شد. وي در سال 1358 موفق به اخذ درجة تخصصي در رشتة علوم آزمايشگاهي از دانشگاه تهران گرديد. سپس تحصيلات تخصص خود در پزشكي را در رشتة آسيب‌شناسي (پاتولوژی ) داشگاه علوم پزشكي تهران در سال 1370 به پايان رساند. ایشان دارای 131 مقاله انگلیسی و 126 مقاله فارسی و همچنین کتب مختلف انگلیسی و فارسی می باشند. جهت دسترسی به سوابق پژوهشی، مقالات، کتب و … . ايشان یکی از موسسین آزمایشگاه پاتوبیولوژی بقراط، اكنون به عنوان عضو هيئت علمي و استاد و رئیس بخش پاتولوژي و آزمایشگاه بيمارستان مركز طبي كودكان  مشغول به كار مي‌باشند.

سمت های اجرائی گذشته تاکنون :
1- سرپرست پيراپزشكي وزارت بهداشت تا سال 1376 2- عضو كميسيون قانوني صدور پروانه‌ها 3- معاون گروه پاتولوژي 4- رئيس بخش پاتولوژي و آزمايشگاه مركز طبي کودکان 5- عضو كميته اجرائي كنگره اطفال

 

دکتر محمد علی بهار

Curriculum Vitae
Personal Details
 Name: Mohammadali
 Surname: Bahar
 Date of Birth: 1951
 Place of Birth: Semnan, Iran
 Employed by Iran Medical University and health services since 1985
 Clinical laboratory specialty from Tehran University of medical sciences and health services in 1979
 MPH [Master’s of Public Health] from Ministry of Health in 1981
 Immunology specialty from Tehran University in 1991
 Molecular Post Doctorate from Canada’s Alberta University in 2001
 Having granted a one-year sabbatical in 2001 to study techniques of making artificial skin
Academic Background
 Full professor of Immunology Department from 2014
 Contractual employment as full-time associate professor from 1983 at Tehran University of Medical Sciences (Microbiology Department)v
 Contractual employment as fulltime associate professor at Shahid Rahnemoun Hospital from 1986
 Employment as full-time associate professor at Firouzabadi Hospital (head of hospital’s laboratory)
 Head of Shahid Fahmideh Hospital’s laboratory since 1996
 Associate professor Haftom-e-Tir Hospital and head of its laboratory since 1996
 Associate professor Shahid Motahari Hospital and head of its laboratory since 2000
 Shahid Motahari Hospital’s associate professor and deputy head for research since 2005v
 Full-time member of burn Research Center Head of Research burn research centre 2008
Other activities
 Launching of burn Research Center 2008
 Mastering dermal bank technique in Canada and carrying it out at Shahid Motahari Hospital Accidents and Burns Ward
 Member of Immunology Research Center
 Contributing to the construction of 150-bed hospital for patients who suffer burns
 Cooperating with Firefighting Department
 Having obtained Iran-Canada Burns Research Center Agreemen

دکتر محمدرضا منافی

 

خط مشی کیفیت آزمایشگاه

مأموریت

بیانیه ماموریت با اعتقاد به اینکه اخلاق حرفه ایی و متعهدانه در آزمایشگاه تشخیص طبی نظیر تخصص تاثیر گذار است , همواره می کوشیم تا با دمیدن روح تعهد در تمامی مدیران و کارکنان آزمایشگاه خود , نسبت به مردم و شهری که در آن زندگی می کنیم , وفاداری و توجهمان را به اثبات برسانیم. اجزای ماموریت 1- مشتریان : طیفت مشتریان ما شامل موارد زیر است : الف- پزشکان ب- بیماران ج- افراد سالمی که در پی پایش و حصول اطمینان از سلامتی خود هستند. د- کارکنان سازمان ما بعنوان مشتریان داخلی هیچگاه از قلم نخواهند افتاد. 2- محصول 3- بازارها 4- فن آوری 5- توجه به رشد وبقا و سودآوری 6-توجه مردم 7- توجه به کارکنان

ارزش ها

ارزش ها : حفظ کرامت انسانی بیمارمحوری اعتقاد به کار گروهی رعایت اصول و مبانی اخلاق حرفه ای  پاسخگویی و مسئولیت پذیری کارآمد بودن دانش محوری  الزامات ملی آزمایشگاه مرجع سلامت  ISO 9001-2015        ISIRI-ISO  15189

چشم انداز

تعهد به رعایت اخلاق عمومی در آزمایشگاه * تعهد به رعایت اخلاق حرفه ایی در آزمایشگاه * ارتقائ مستمر دانش سازمان در جهت پاسخگویی مناسب به نیازهای متنوع و متغیرمشتریان آزمایشگاه * تقدم رضایت مشتری بر کسب سود مالی آزمایشگاه اهداف استراتژیک:  بهبود مستمر کیفیت خدمات قابل ارائه بهبود ایمنی بیماران ، مراجعین و کارکنان ارتقاءرضایت مندی تمامی ذی نفعان توانمند سازی و اموزش مستمر نیروی انسانی  توسعه مدیریت نگهداشت فضای فیزیکی ، ایمنی و تجهیزاتی  مدیریت منابع مالی و در آمدی

آشنایی با محیط آزمایشگاه و تجهیزات